Başlangıç Hikayemiz
Başlangıç Hikayemiz

Ev yemeği yapmak isteyen ama yapamayacak kadar yoğun çalışanlar için bir çözüm yolu düşünürken “gitmesin” hikayesinin başladığını söyleyebiliriz. Birbirimize ilk sorumuz şuydu; taze fasulye veya kereviz yemeği hazırlamak için ihtiyaç listesini ihtiyaç sahiplerine, tam istedikleri anda nasıl ulaştırabiliriz? Peşinden, neden sadece yemek olarak düşünelim ki, hemen her şey olabilir, diye düşündük. İnsanlara ihtiyaçlarını hazırlamak ve servis etmek yerine insanları birbirlerine bağlamak, yani bu hazırlık ve servis işini isteyerek gönüllü olarak yapabilmeleri çok güzel olurdu.

Ücretsiz veya kar amacı gütmeyen bir platform oluşturabilir miyiz? Letgo tarzı uygulamalar aslında tam olarak yapmak istediğimizi yapıyorlar. İnsanların kullanmadıkları eşyaları para karşılığında satışının yapıldığı uygulamalar veya kıyafetlerin bir uygulama aracılığıyla el değiştirdiği platformlar.

Sebze-meyveler, konserve gıdalar, pişmiş yemekler, hazır gıdalar, pasta-börekler, bisküvi ve çikolatalar, kuru bakliyatlar, turşular kısaca her türlü yiyeceğin paylaşıldığı bir uygulama hayal ediyorduk. Yiyecek dışında kozmetikler, şampuanlar, saç kremleri, deodorant-parfümler, sabunlar, bebek bezleri, gıda takviyeleri gibi daha birçok şey de diğer başlığında paylaşılabilir diye düşündük.

Yukarıda saydığımız ürünler ilk etapta paylaşılması zor gibi gözükse de, aşağıdaki gibi durumlar ile defalarca kez karşılaştık veya annemizin karşılaştığına tanık olduk.

 • Pazardan aldığınız elmaların bir kısmı fazla geldi, birkaç gün içerisinde tüketilmezler ise yenmeyecek hale gelecekler
 • Konserve kornişon turşusu yiyemeyeceğin kadar tuzlu
 • Etli kuru fasulye biraz acı olmuş, çocuklar yemiyor, eşimle iki gündür yiyoruz, halen yarısını ancak tüketebildik
 • Dün akşam misafirlere yapılan börekler hiç yenmedi. Bu kadar böreği kim yiyecek?
 • Kardeşimin getirdiği baklavaları yer isek kilo almaya devam edeceğim
 • Yarın yolculuk var, 15 günde dolaptaki peynir, yoğurt, süt kesinlikle dayanmaz
 • Yarından itibaren diyete giriyorum ve bisküvi, çikolata evde ne varsa uzaklaştırmalıyım
 • Şampuanın kokusu hiç hoşuma gitmedi, halbuki doğal olduğunu düşünerek almıştım
 • Saç kremi saçlarımı açmıyor
 • Deodorant benim tenime uygun değil
 • Bebeğim çok hızlı büyüdü, 2 numara aldığımı bezler doğru düzgün kullanılamadı
 • Aldığım multi vitaminin yarısından fazlası duruyor 

İnsanlar bu paylaşımları yaparken, atık oluşmasına engel olmak, evlerinden uzun zamandır kullanmadıkları ürünlerden kurtularak rahatlamak, başka birinin ihtiyacına çözüm olmak, gibi faydalarının yanında daha birçok faydaya sebep olacaklar. Toplum birlik ve beraberliği gelişecek, eskiden büyük annelerimizin, dedelerimizin anlattığı güven ortamı oluşacak. İnsanlar birbirlerine saygı ve sevgi duyacak. Benzer gıdaları yiyen insanlar farklı mutfaklardan, farklı eller ile yapılmış yemekleri yiyecekler. Özellikle gelişmiş ülkeler bu konuya önem gösteriyorlar, kaybolmaya yüz tutmuş yöresel damak tatlarını keşfetmek için bir fırsat olarak görüyorlar. 

gitmesin2

Projemizin temeli şekillenmiş oldu. Platform ve uygulamalar için en az 10 yazılım firması ile görüştük. Digital Karınca ekibi Seda&Raşit Akyol,  projeyi dinlediklerinde en az bizim kadar heyecanlandılar. Bizim de tam olarak ihtiyacımız olan buydu. Önce isim tartışıldı, karar verildi. Sonrasında logo, renkler ve yazı karakteri seçenekleri Seda Hanım tarafından hazırlandı. Belirlenmesi için aile bireylerimizin de katıldığı 16 kişilik bir ekibin oylarıyla seçim tamamlanmış oldu. Geri sayım başladı. Web sitesi hazırlandı. Paylaşım platformu, mesajlaşma, harita gibi kritik araçlar siteye eklendi. Uygulamalar hazırlandı. Testleri yapıldı ve başlama vuruşu ile yayın başladı. Raşit Bey, yazı ile yazmanın kolay, ama gerçekleştirmenin bir hayli zor olduğu işleri bize çok kolaymış gibi anlattığı için bu satırları ona ithaf ediyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle düzenli toplantılarla, azimli bir çalışma ile “gitmesin” buralara kadar geldi. Ama her şey daha yeni başlıyor. Hazırlıklar tamamlandı, artık komşularımızın, hemşerilerimizin, milletimizin karşısına çıkma zamanı. Heyecanımız bizi bu yolda hedeflediğimiz amaca ulaştıracak, azmimiz ve kararlılığımız karşımıza çıkan tüm engelleri aşmamızda bize yardımcı olacak.